Skip to main content

Joymomento’ya ait tüm ürünler, bazı hikaye, figür ya da şekillerden ilham alınarak tasarlanır. Tasarım aşaması, bu ilhamı joymomento diliyle yansıtabilmemizi kolaylaştırabilmesi için yeniden tasarlanarak ilham yansıtmayı amaçlar.

Bizler Joymomento’da ilhamı tasarım ile birleştirerek sizlere yansıtmak için, üretmeyi standardımız haline getirdik. Bu durum tasarım aşamasını zorlaştırsa bile deneyimli Takı Zanaatkarlarından aldığımız yardımla birlikte güçlerimizi birleştirerek üstesinden geldiğimiz bir süreç. Yani tüm JM parçaları Kapalıçarşı’daki  Zanaatkarlar tarafından elde üretilir.

Elde üretilen bir takı hiçbir zaman mükemmel olmadığı gibi doğal mükemmelliği yakalar. Bu da tasarımın doğal bütünlüğüne katkı sağlayarak sunmaya çalıştığımız değeri öne sürer. Joymomento’da kusursuz olmak için değil, kusurlarla birlikte sahip olunan güzelliği yansıtmayı önemsiyoruz.
Kusurlarla birlikte! Kusurlar daima kazanır 🙂

1- İlham ve Fikir Aşaması

Tüm parçaların elde üretim aşamasından önce ilk numune üzerine çalışılır. Bu numune testlerinde ise ölçülendirme ve boyutlandırma çalışması yapılır. Bu çalışma aşamasında takının kadın ya da erkek farketmeksizin, üzerine giydiğinde unisex bir yapıda olması için  özen gösterilir. Bu sayede numunenin unisex bir yapıda olabilmesi için ölçülendirme ve boyutlandırma denemeleri yapılır.

2- Oyma İşlemiyle Figür Üzerinde Çalışma 

Takıların ölçü ve boyutlandırma çalışmasından geçtiğinde ise deneyimli Zanaatkar ustamız, takı üzerinde oyma işlemine başlar. Oyma işleminde, ilham aldığımız ve yansıtmaya çalıştığımız figür ortaya çıkar. Figürü ortaya çıkarma işlemi elde oyma yöntemiyle gerçekleşir ve doğallığını her zaman koruyacak bir figür ortaya çıkar.

Oyma Aşamasında Son Dokunuşlar

Elde oyma işlemiyle figür ortaya çıktıktan sonra ise son dokunuşlar yapılır. Bu aşamada ürünler daha eşsiz bir tasarıma ulaşması için karakterize edilir. Böylece ortaya çıkan tasarım eşsiz bir hale gelir. Bu eşsizlik, yansıtmayı çalıştığımız değerler arasındadır.

 Cila ve Parlatma İşlemi

Eşsiz joymomento parçaları Zanaatkarın tezgahından ayrıldıktan sonra cila aşamasına girer. Cila ve parlatma işleminde, takıların en iyi görünümü elde etmesi için cila ustası tarafından yüzey metal temizlenir ve parça optimum düzeyde parlatılır. Böylece ürün kaplamaya hazır hale gelir.

Kaplama ve Koruma işlemi

Bu aşamada ürünler cila kirlerinden arındırıldıktan sonra gümüş veya altın havuzlarına sokulur. Kaplama Havuzları, saf gümüş veya saf altın banyolarıdır ve içerisinde saf gümüş veya altın suyu barındırırlar. Her bir parça kaplanmak üzere havuzda gümüş ya da altın ile banyo yaparak altın veya gümüş kaplama elde edilir. Ürünler joymomentoyu tercih edenlerin emrine amade, hazır hale gelir 🫡

Koruma.. Ürünler Kararır mı?

Koruma aşaması standart bir takı satıcısında atlanabilir. Joymomento’da bizler, müşterilerimize uzun süreli kullanım ömrü vaad ettiğimiz için memnuniyete değer veririz. Bu sebeple tüm parçalar kaplamadan hemen sonra koruma aşamasından geçer. Burada üzerine gümüş ya da altın kaplanan doğal materyal, ekstra bir koruyucu ile kaplanır. Bu sayede ürünün kaplaması, zorlu şartlara dayanabilir hale getirilerek kullanım ömrüyle birlikte kalitesi artar. Gümüş veya Altınların kaplama olması ve kararma süreciyle ilgili detaylı bilgi için Takıların Kararması İle ilgili  bilgilendirici blog konusuna göz atabilirsin!

Takıda Zincirlerin Üretim Süreci

Zincir takılar, eski zamanlarda tek tek elde örülerek meydana getiriliyordu. Günümüzde bu süreç  çok daha hızlı ve kolay bir  işleme dönüştü. Birbirine kenetlenmiş aynı yapıdaki halkalar, sık yapıdaki kenetlenmiş zincirler, ezilmiş zincirler vb. Türlü çeşitteki zincirler özel olarak zincir makinalarında üretilir. Bu sayede zincir üretim süreci çok daha hızlı ve basit bir sürece dönüştürülür. Joymomento’da zincir makinalarında üretimi makinalar tarafından yapılır. Zincir makinalarından çıkan her bir ayrı modelden seçimler yaparak tasarımlarımız için özel olarak zincir seçimi yapıyoruz. Kolye uçlarında sunulan tüm zincirler, kendi başına bir ürün olarak sattığımız zincir kolye ve bilekliklere örnek olarak Talian Kolye & Talian Bileklik, Sicilia Bileklik Gemici zincirleri sayabiliriz.

Joymomento, bizi tercih eden kişilere eşsiz bir parça, uzun kullanım ömrü ve ilham yansıtlayı vaad eder!

Leave a Reply